За Програмами КП «Чернігівкіно» Чернігівської обласної ради протягом 2010—2015 років було отримано з обласного бюджету та використано на власні потреби (заробітна плата працівників, комунальні послуги) понад 2,2 млн.грн., а протягом 2016—2020 років передбачено витратити з обласного бюджету на утримання цього комунального підприємства вже 3,0 млн.гривень.
Антикорупційною громадською спілкою «СОВІСТЬ» наприкінці 2015 року було проведено громадську експертизу діяльності Чернігівської ОДА щодо стану дотримання чинних нормативно – правових актів при розробці обласної Програми поліпшення кінообслуговування населення Чернігівської області на 2011 – 2015 роки та аналогічної Програми на 2016—2020 роки, а також результативність реалізації зазначеної вище Програми на 2011 – 2015 роки.
За вказаними Програмами КП «Чернігівкіно» Чернігівської обласної ради протягом 2010—2015 років було отримано з обласного бюджету та використано на власні потреби (заробітна плата працівників, комунальні послуги) понад 2,2 млн.грн., а протягом 2016—2020 років передбачено витратити з обласного бюджету на утримання цього комунального підприємства вже 3,0 млн.гривень.
Це без врахування значних сум бюджетних коштів, що виділяються та будуть виділені на проведення ремонтних робіт будівель, що перебувають на балансі цього комунального підприємства, на придбання кінообладнання, тощо. Так, тільки протягом 2015 року на зазначені цілі було виділено понад 2,6 млн.грн., а ще щонайменше 600,0 тис.грн. вже заплановано у 2016 році.
Про ефективність роботи цього комунального підприємства і витрачання обмежених ресурсів обласного бюджету, а також про доведення до жахливого стану будівлі кінотеатру ім.Щорса і перетворення його на критий ринок у центрі славетного міста Чернігів, детально викладене в наших експертних пропозиціях, які розміщені на сайті Чернігівської ОДА та на урядовому порталі «Громадянське суспільство і влада».
Ми довго намагалися достукатись до керівництва Чернігівської ОДА, депутатів обласної ради стосовно порушених нами питань.
Відверто дивує відношення окремих можновладців та депутатів до чинного законодавства. Чого варте почуте нами на засіданні профільної комісії облради зауваження шановного депутата з м. Н-Сіверський, що Бюджетний кодекс, взагалі, — це методичні рекомендації, та це окрема та дуже цікава тема.
Проте мова дещо про інше.
Під час проведення нами громадської експертизи та її реалізації ми неодноразово чули від директора КП «Чернігівкіно» Мельника О.М., керівника органу управління підприємства – начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради Сидоренка А.В. про те, що проведення так званих «виставок-ярмарок» — майже єдиний вихід із кризової ситуації, що склалась в діяльності комунального підприємства. При цьому, вказані виставки є дуже вигідними, прозорими, одним словом – «все по чесному».
Звісно, одного погляду на будівлю кінотеатру ім.Щорса достатньо для аналізу як роботи зазначених посадових осіб щодо ефективного використання комунального майна, так і стану цієї будівлі, яка є пам’ятником архітектури місцевого значення. Тому нам стало дуже цікаво, а в чому ж зиск територіальній громаді (нам з вами) від перетворення будівлі кінотеатру в ринок.
АГС «СОВІСТЬ» 26.01.2016 спрямувала КП «Чернігівкіно» запит на надання публічної інформації щодо доходів, отриманих комунальним підприємством та/або обласним бюджетом від цих виставок, а також копій договорів та інших документів (дозволів, погоджень, звернень тощо), за якими приміщення будівлі кінотеатру ім. Щорса надавались у користування іншим суб’єктам господарювання, установам, організаціям тощо для проведення виставок, ярмарок, продажу господарських товарів, одягу, взуття…
Директор КП «Чернігівкіно» Мельник О.М. повідомив нас про суми коштів, що були отримані комунальним підприємством від ПП «Маркетинговий центр — 2000» (м. Київ) за так зване спільне проведення «виставок-ярмарок» в будівлі кінотеатру ім. Щорса, проте копії договорів надані не були, при цьому без пояснення причин.
Питання 1. Для чого не надавати договори, якщо все прозоро, по-чесному?
Враховуючи, що вказані дії директора комунального підприємства дуже грубо порушують права громадської спілки на отримання публічної інформації, ми звернулись до керівника органу управління – начальника Управління комунального майна Чернігівської обласної ради – Сидоренка А.В. з проханням забезпечити отримання нами копій договорів про використання комунального майна (доступ до цієї інформації не обмежується) та покарати директора КП «Чернігівкіно» Мельника О.М.
Тільки після цього 04.03.2016 від КП «Чернігівкіно» ми отримали копії Договорів про спільну діяльність без об’єднання вкладів учасників, укладених КП «Чернігівкіно» та ПП «Маркетинговий центр – 2000», за якими протягом 2013—2015 років в фойє кінотеатру ім. Щорса організовувались та проводились виставки-ярмарки товарів народного вжитку.
Тобто, майже через 1,5 місяці після нашого запиту нам були надані копії документів, які за Законом України «Про доступ до публічної інформації» ми мали отримати на протязі 5 робочих днів. При цьому, як зазначено у листі КП «Чернігівкіно» від 04.03.2016 №01-01/46 це зроблено «на вимогу Управління комунального майна обласної ради від 01.03.2016 …».
Безперечно, ми дуже вдячні керівнику Управління комунального майна Чернігівської обласної ради в тому, що громадська спілка мала можливість отримати копію документів, за якими проводилось використання комунального майна, проте заходів з покарання директора КП «Чернігівкіно» Мельника О.М. за порушення закону так і не було прийнято.
Питання 2. Чому? Не було підстав: – були — грубе порушення вимог чинного законодавства, що регулює надання публічної інформації. А, можливо, не було бажання своїх ображати?
Провівши аналіз отриманих документів та публікацій в ЗМІ нам становиться зрозуміло і чому нам не надавали документи, і чому директора комунального підприємства, який грубо порушує законодавство, ніхто не намагається притягувати до відповідальності, чому цей безлад – «виставки-ярмарки» продовжуються, незважаючи на обурення громадськості, публікації в ЗМІ та, останнім часом, «нападки» теперішнього керівництва Чернігівської ОДА.
А тепер тільки факти та цифри, які ґрунтуються на отриманих нами документах та питання, багато питань стосовно проведення «виставок-ярмарок» в будівлі кінотеатру ім.Щорса за 2013 – 2015 роки.
КП «Чернігівкіно» кожного року з ПП «Маркетинговий центр – 2000» укладає Договори про спільну діяльність без об’єднання вкладів учасників.
Питання 3. Чому комунальне підприємство укладає договори про спільну діяльність, а не договори оренди майна та відшкодування комунальних та інших послуг?
До того ж, орган управління КП «Чернігівкіно» – Управління комунальним майном Чернігівської обласної ради, який є уповноваженим органом з питання оренди та використання комунального майна, що належить територіальним громадам Чернігівської області та розробник відповідної і затвердженої Методики, за якою це майно надається у строкове платне користування.
Питання 4. Чому вже багато років договори укладається з суб’єктом підприємництва – ПП «Маркетинговий центр – 2000» (м.Київ), а не напряму з учасниками цих виставок-ярмарок?
За укладеними договорами передбачені наступні обов’язки учасників такої спільної діяльності:
— комунальне підприємство (балансоутримувач майна) бере на себе зобов’язання: «надати організаційні послуги по забезпеченню робочих місць учасників виставок-ярмарок, а також забезпечити їх по необхідності меблями та інвентарем; надати можливість підключення електроенергії зі щитків кінотеатру на установлену потужність освітлювальних приладів учасників виставки; забезпечити підсилювачем та гнучко мовцями для озвучення інформації, реклами та оголошень учасникам виставки та відвідувачів; силами працівників кінотеатру підтримувати належний порядок в кінотеатрі, вимагати виконання правил внутрішнього розпорядку і правил пожежної безпеки та виробничої санітарії від учасників виставки та відвідувачам; всі робочі місця учасників виставки утримувати в належному санітарному стані».
— ПП «Маркетинговий центр – 2000» бере на себе зобов’язання: «організовувати та проводити виставки-ямарки два рази на місяць; забезпечити явку учасників виставки, та розмістити в кінотеатрі робочі місця згідно складеного плану, який погоджується з державним пожежним наглядом; утримувати приміщення та майно підприємства у належному стані, вимагати від учасників виставки дотримання внутрішнього розпорядку і правил пожежної безпеки, виробничої санітарії; забезпечити монтаж освітлення робочих місць учасників виставки та їх підключення до щитової кінотеатру згідно діючих норм та правил електробезпеки як по потужності ламп, так і розрізу дротів подовжувачів; несе відповідальність за нанесені збитки, якщо виникли вони з його вини; забезпечити охорону майна учасників на період проведення виставки».
Питання 5. Який розподіл доходів, якщо за такою спільною діяльністю комунальне підприємство надає приміщення для проведення виставок-ярмарок, забезпечує учасників виставок-ярмарок «робочими місцями», комунальними та іншими супутніми послугами, навіть меблями і інвентарем?
За укладеними договорами «дохід від спільної діяльності розподіляється між сторонами згідно складених додаткових угод, але річні надходження до КП «Чернігівкіно» повинні становити не менше» 130,0 тис.грн. – у 2013 році, 170,0 тис.грн. — у 2014 році та 200,0 тис.грн. – у 2015 році.
Додаткові угоди фактично укладаються на кожну неділю, в якій проводиться виставка-ярмарка, де чітко зазначені дати їх проведення, час, місце та вказано про розподіл прибутку між учасниками за конкретною додатковою угодою. При цьому, вказаний розподіл визначений наступним чином: КП «Чернігвкіно» отримує частину прибутку у чітко визначену суму, яка перераховується на рахунок комунального підприємства не пізніше трьох банківських днів після проведення виставки-ярмарки, а ПП «Маркетинговий центр – 2000» залишає решту прибутку від спільної діяльності.
Питання 6. Чому отримання доходів та зарахування його частини комунальному підприємству здійснює ПП «Маркетинговий центр-2000», а не навпаки?
Питання 7. Чи справедливо проводиться розподіл отриманого доходу, з урахуванням вкладу кожного з учасників цієї спільної діяльності, та яким чином комунальне підприємство та/або його орган управління (Управління комунальним майном облради) аналізують та корегують це питання?
Питання 8. Де можливо побачити загальні доходи від проведення цих виставок-ярмарок (у тому числі отримані ПП «Маркетинговий центр – 2000» готівкою) та фактичні витрати (заробітна плата задіяних працівників, нарахування на їх заробітну плату, комунальні послуги тощо) кожного з учасників у проведенні цих виставок-ярмарок? Де ці розрахунки по кожній окремій виставці?
Питання 9. Які фактичні загальні доходи від проведення цих виставок-ярмарок (у тому числі отримані ПП «Маркетинговий центр – 2000» готівкою) та фактичні видатки кожного з учасників щодо проведення цих виставок-ярмарок?
Питання 9. Чому при очевидній непрозорості та м’яко кажучи «невигідності» такої спільної діяльності та враховуючи вищеперелічені питання ні керівництво КП «Чернігвкіно», ні керівництво Управління комунального майна, ні керівництво Чернігівської обласної ради не захотіло змінювати таку схему використання будівлі кінотеатру та розподілу доходів?
За інформацією, отриманою від КП «Чернігівкіно», фактично протягом 2013 року було проведено 22 таки виставки, за що від ПП «Маркетинговий центр – 2000» було отримано 140,7 тис.грн., протягом 2014 року – 25 виставок та отримано 207,0 тис.грн., а протягом 2015 року – 23 виставки, за що отримано 222,0 тис.гривень.
Питання 10. Чи перевищують вказані надходження видатки комунального підприємства на проведення цих виставок та доходи, що мали бути розраховані за відповідною Методикою розрахунку та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, з урахуванням місця розташування будівлі та т.п.
Питання 11. Чи справедливий такий розподіл доходів від такої спільної діяльності КП «Чернігівкіно» та ПП «Маркетинговий центр»?
Маємо усвідомлювати, що доволі значній частині мешканців м. Чернігів не до вподоби цей «базар», який відбувається в будівлі кінотеатру ім. Щорса.
Не залишаються осторонь цього питання представники ЗМІ, наприклад, на сайті 0462.ua в травні 2015 року була оприлюднена цікава стаття «Кинотеатр им. Щорса: «главное – смена стратегии».
Наведемо частину цієї статті: «Несколько вопросов, которые нам хотелось бы задать отдельным блоком, касаются тех самых выставок-ярмарок. Мы не профессиональные аудиторы, мы, так сказать, «народный контроль». Чтобы получить достоверную информацию, представитель нашей редакции попробовал самостоятельно арендовать торговое место на одной из ярмарок-выставок в кинотеатре. Оказалось, что стоимость аренды погонного метра так называемого прилавка – 450 грн. Общая «длина» прилавков, сданных в аренду на одну из выставок (кстати, в тот раз сдавались даже не все площади кинотеатра), – приблизительно 60 погонных метров.
Путем несложных расчетов получаем следующие цифры:
— Количество выставок (по информации КП «Черниговкино») – 2-3 в месяц – примем, что в среднем 2,5. Умножаем на 12 месяцев – получаем 30 выставок в год.
— Сумма, вырученная за аренду прилавков, – (450 х 60) – 27 000 за одно мероприятие.
27 000 х 30 – это 810 000 грн в год (в то же время КП «Черниговкино» от всей аренды получает в год около 400 тысяч!).
Судя по этим (приблизительным, конечно) расчетам, проведение ярмарок – дело очень даже прибыльное. Почему же эта прибыль перепадает КП «Черниговкино» лишь частично?» кінець цитати.
Разбираем «на пальцах». Если из схемы исключить посредника (несколько лет подряд выставки-ярмарки в кинотеатре организовывает предприятие «Маркетинговый центр – 2000», рекомендованное для этой работы Черниговским землячеством в Киеве), самим приобрести необходимое выставочное оборудование (ничего сверхъестественного – несколько прилавков и стендов для торговли) и нанять хорошего менеджера, в бюджет КП будет поступать не 400 тысяч, а в два раза больше!
За 4–5 лет кинотеатр САМ, никого не упрашивая, мог бы купить и проектор, и новые кресла… Почему же этого не делается? Зачем так «петлять» – от недостатка хозяйственной хватки или по каким-то иным причинам?» кінець цитати.
Важко зрозуміти, чому автор цієї статті вирішив, що КП «Чернігівкіно» отримує від такої спільної діяльності 400,0 тис.грн. на рік, що кожного разу під виставки надається 60 метрів тощо.
За висновками наших експертів, кількість погонних метрів «виставкових» прилавків (площі, яка використовується) коливається від 60 до 100 метрів.
Проте підхід абсолютно вірний. При цьому, сума коштів, яку отримує ПП «Маркетинговий центр-2000» за надання підприємцям можливості торгувати в приміщенні комунального кінотеатру останнім часом стала дещо більшою (500 грн. за м/п).
Знову таки, навіть отримавши документи, ми не можемо розрахувати, а який же загальний дохід, отриманий ПП «Маркетинговий центр-2000» від проведення цих «виставок-ярморок». В договорах та додаткових угодах відсутні дані про кількість метрів приміщень будівлі комунального кінотеатру, яке використовується для цих «виставок-ярмарок».
Однак, ми повністю згодні з автором цієї статті і на наш погляд доходи від критого ринку у будівлі кінотеатру ім. Щорса складають приблизно від 800 тис.грн. до 1,0 млн.грн. на рік. Тобто комунальне підприємство, яке фактично надає приміщення будівлі, що належить територіальним громадам області, несе всі (майже всі) витрати з організації та обслуговування цих базарів та отримує за це від 20-25 відсотків доходів.
Ми також згодні з питаннями, які порушуються у статті: Зачем так «петлять» – от недостатка хозяйственной хватки или по каким-то иным причинам?»
Проте, нас також цікавить і дещо інше.
Питання 12. Хто відповів на питання, що порушувались так званою «4 владою», та що змінилось за цей час?
Питання 13. Чи отримують неправомірну (корупційну) вигоду від ігнорування питань преси директор Мельник О.М. і начальник Управління Сидоренко А.В.?
Питання 14. Чому поважні керівники Чернігівської ОДА протягом тривалого часу існування критого ринку у будівлі кінотеатру, яке розташоване в центрі міста, майже поруч з будівлею ОДА? Чому почали реагувати тільки зараз, після отримання громадської експертизи.
Нами від КП «Чернігівкіно» були отримані два дуже цікавих листи Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА від 26.11.2012
№11-09/2188 та від 10.12.2013 №11-06/1904, за якими цей структурний підрозділ ОДА повідомляв інші структурні підрозділи ОДА, райдержадміністрації, виконавчі комітети міських рад Чернігова, Ніжина, Прилук про наступне.
Що «в додаток до Програми розвитку виставково-ярмаркової діяльності в Чернігівській області на 2012—2015 роки направляємо для врахування в роботі перелік виставкових заходів, які планується провести» в 2013 та 2014 роках відповідно «у м. Чернігові регіональним відділенням «Чернігівське земляцтво» в м.Київі та Маркетинговим центром-2000» та надався перелік цих виставко-ярмаркових заходів.
Нам дуже важко зрозуміти логіку державних службовців ОДА стосовно схожості звичайнісінького ринку, наприклад, одягу та взуття, на заходи, про які необхідно повідомляти інших державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування, проте ми чітко знаємо, що Програма розвитку виставково-ярмаркової діяльності в Чернігівській області на 2012—2015 роки не містила в собі проведення будь-яких виставок-ярмарок в будівлі кінотеатру ім.Щорса.
При цьому, наявність вказаних листів Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА, на думку директора КП «Чернігівкіно», який надав їх нам разом із договорами про спільну діяльності, напевно мають свідчити про погодження Чернігівською ОДА такого використання будівлі кінотеатру ім. Щорса.
Питання 15. Нам дуже цікаво, яким чином вказані листи Департаменту опинились в КП «Чернігівкіно», який не був їх отримувачем, рівно як і орган управління цим підприємством?
А вже яке відношення має ПП «Маркетинговий центр – 2000» до Чернігівського земляцтва, а, найголовніше, яке відношення має Департамент економічного розвитку Чернігівської ОДА до проведення цих «виставок-ярмарок» в будівлі кінотеатру ім.Щорса, а ці «виставки-ярмарки» до обласної Програми розвитку виставково-ярмаркової діяльності в Чернігівській області на 2012—2015 роки, ми спитали безпосередньо у Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА.
За отриманою відповіддю «виставково-ярмаркові» заходи у кінотеатрі ім.Щорса, що знаходяться у підпорядкуванні комунального підприємства «Чернігівкіно», яке перебуває безпосередньо у віданні Чернігівської обласної ради, не були включені до вищезазначеної програми.
Разом з тим, в рамках Угоди про співпрацю Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради, ради Товариства «Чернігівське земляцтво» в м.Києві, на виконання резолюції керівництва ОДА за зверненням регіонального відділення «Чернігівського земляцтва» в м. Києві … Департамент економічного розвитку облдержадміністрації для врахування в роботі було надіслано ….перелік виставково-ярмаркових заходів, проведення яких планувалось у … приміщенні кінотеатру …».
На підтвердження останнього нам були надані лист на бланку Товариства «Чернігівське земляцтво» від 25.11.2013 №62, підписаний Головою Чернігівського регіонального відділення в м. Києві «Чернігівського земляцтва» Компанієць М.П., спрямований на той час Голові Чернігівської ОДА
Хоменку В.М. з проханням включити перелік виставок-ярмарок, які планують проводити в кінотеатрі ім.Щорса бізнес-центр «Чернігівського земляцтва» в місті Києві, разом з ПП «Маркетинговий центр-2000», до програми розвитку виставково-ярмаркової діяльності Чернігівської ОДА на 2013—2014 роки.
Слід зазначити, що нам так і не вдалось знайти «програми розвитку виставково-ярмаркової діяльності Чернігівської ОДА на 2013—2014 роки», до якої Голова Чернігівського регіонального відділення в м. Києві «Чернігівського земляцтва» просив включити виставки-ярмарки, що проводились в кінотеатрі ім...Щорса.
Також була надана копія доручення на той час Першого заступника Голови Чернігівської ОДА Стрельця М.І. на той час директору Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА Подоляку Л.П. щодо зазначеного вище звернення від 25.11.2013 №62 наступного змісту «Прошу розглянути та підготувати відповідні пропозиції».
Питання 16. На підставі чого посадові особи Чернігівської ОДА направляли «для врахування в роботі» перелік виставок-ярмарок, які планується проводити суб’єктом підприємництва – ПП «Маркетинговий центр-2000», в будівлі кінотеатру ім.Щорса, при цьому зазначати в додаток до Програми, якою це не передбачено?
Питання 17. На підставі чого посадові особи Чернігівської ОДА вирішили, що мали право щось додавати (в додаток) до затвердженої Програми?
Питання 18. Навіщо було спрямовувати вказані вище листи про виставки-ярмарки, які має намір проводити в кінотеатрі ім. Щорса приватне підприємство, структурним підрозділам ОДА, райдержадміністрації та виконкомам місцевих рад?
Питання 19. Чи не є видання таких листів Департаментом економічного розвитку Чернігівської ОДА перевищенням повноважень, розповсюдженням недостовірної інформації та лобіюванням інтересів приватної структури?
І на останок. Питання 20. Кому проведення цих базарів в будівлі кінотеатру ім. Щорса, яка є пам’яткою архітектури, вигідне та коли це припиниться, а комунальне майно буде використовуватися щонайменше прозоро та ефективно?
Таким чином до кола посадових осіб та органів, які мають дати відповіді на ці питання, увійшли – КП «Черніігвкіно», Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, керівництво Чернігівської обласної ради, депутати обласної ради та керівництво Чернігівської ОДА, чекаємо відповідей!!!
Володимир ДЕМИДЕНКО, Президент Антикорупційної громадської спілки «Совість», м.Чернігів